Tax free -tuotteen kauppa ja tuotteen virheellisyys

Asiaselostus Kuluttaja oli ostanut 13.1.2019 Tallink Silja Oy:n Turku-Tukholma -risteilyn tax free -myymälästä neljä kappaletta Original Long Drink -juomapakkauksia, joista jokainen sisältää 24 kappaletta 0,33 litran juomatölkkejä. Maihin tullessa tullivirkailija oli pysäyttänyt asiakkaan ja vaatinut verojen maksamista kolmesta 24 kappaleen juomapakkauksesta. Tullivirkailija oli ilmoittanut, että koska laiva on käynyt Maarianhaminassa, alkoholin verottomaan myyntiin pätevät eri tuontimääräykset kuin tuontiin toisesta EU-maasta. Tulli määräsi vero-seuraamuksia maksettavaksi 430,56 euroa. Kuluttaja on vaatinut Tallink Silja Oy:ltä hyvitys-tä tulin määräämien veroseuraamuksien määrästä. Tallink Silja Oy ei suostunut kuluttajan vaatimukseen. Erimielisyys koskee tavarassa olevaa virhettä.

Lautakunnan ratkaisu

Kuluttajariitalautakunta ei suosita asiassa hyvitystä.

Hakijan vaatimukset perusteluineen

Kuluttaja vaatii tullin määräämien veroseuraamusten määrää 430,56 euroa vastaavaa hyvitystä. Hän on perustellut vaatimustaan sillä, että Tallink Silja Oy:n tax free -myymälän myyjä ei ole tuotetta ostaessa kertonut, että ostettu määrä ylittää verovapaan tuonnin määrän ja maahan tuotaessa verovapaan määrän ylittävästä määrästä tulee maksettavaksi verot. Kuluttaja katsoo, että on kohtuuton vaatimus, että kuluttajan tulisi tuntea kulloinkin voimassa oleva maahantuontilainsäädäntö ja katsoo, että vastuu tulisi olla elinkeinonharjoittajalla.

Elinkeinonharjoittajan vastaus perusteluineen

Elinkeinonharjoittaja kiistää vastuunsa kuluttajalle maahantuonnista seuranneista veroseuraamuksista. Elinkeinonharjoittaja katsoo, että maahantuontisäännösten ja voimassa olevan lain tunteminen kuuluu aina henkilölle itselleen. Elinkeinonharjoittaja toteaa, että maahantuontisäännöksistä informoidaan selkeästi elinkeinonharjoittajan internetsivuilla ja niihin kehotetaan tutustumaan, sekä todetaan selkeästi, että matkustaja on vastuussa rajoitusten selvittämisestä. Lisäksi säännöksistä on tietoa myös ennen tax freehen menoa suurilla kylteillä sekä hyteissä olevissa tuotekatalogeissa. Elinkeinonharjoittajan mukaan myyntihenkilöstöä on ohjeistettu muistuttamaan asiasta, mikäli ostomäärä yksittäisellä kerralla ylittää tuontirajoitukset, mutta ei pysty ottamaan kantaa siihen, onko kuluttajaa muistutettu nyt kyseessä olevassa tapauksessa.

Elinkeinonharjoittaja vetoaa myös siihen, että laivayhtiö tai sen henkilökunta eivät voi olla vastuussa yksittäisten matkustajien maahantuonnista senkään takia, että yksi henkilö voi esimerkiksi laivayhtiön kanta-asiakasohjelman takia ostaa juomat koko hyttiseurueelle ja tuotteita voidaan ostaa myös useassa erässä siten, että tuotteiden yhteismäärä ylittää verovapaan tuonnin määrän, vaikka yksittäinen ostos olisi jäänyt alle tuontirajan. Elinkeinonharjoittaja huomauttaa myös, että kuluttaja voi tietoisesti ostaa ja myös maahantuoda verovapaan tuonnin määrän ylittävän määrän tuotteita ja suorittaa siitä asianmukaiset verot. Lisäksi vastaava tilanne esiintyy tuotaessa alkoholia myös muualta ulkomailta tai muilla kuljetusvälineillä, eikä asiaa koskevissa säädöksissä ole hetkeen tapahtunut muutosta. Edellä esitetyillä perusteilla elinkeinonharjoittaja katsoo, että vastuu asiassa kuuluu yksinomaan kuluttajalle.

Ratkaisun perustelut

Virheellisyyden arviointi

Kuluttajansuojalain 5 luvun 12 §:n 1 momentin mukaan tavaran on lajiltaan, määrältään, laadultaan, muilta ominaisuuksiltaan ja pakkaukseltaan vastattava sitä mitä voidaan katsoa sovitun. Saman pykälän 2 momentin 5 kohdan mukaan, jos ei muuta voida katsoa sovitun, tavaran tulee kestävyydeltään ja muuten vastata sitä, mitä kuluttajalla yleensä on sellaisen tavaran kaupassa perusteltua aihetta olettaa. Saman pykälän 4 momentin mukaan tavarassa on virhe, jos se poikkeaa siitä mitä edellä mainituissa momenteissa säädetään. Kuluttaja ei kuitenkaan saa virheenä vedota seikkaan, josta hänen täytyy olettaa tienneen kauppaa tehtäessä.

Tapauksessa on kyse tax free -myymälässä myytävän alkoholijuoman kaupasta. Tax free -myymälässä myytävään tavaraan kohdistuu maahantuontisäännökset tilanteissa, joissa kuluttaja tuo tax free -myymälästä ostetun hyödykkeen maahan. Näin ollen tax free -myymälästä ostetun alkoholituotteen lopullinen kokonaiskustannus kuluttajalle muodostuu myymälässä maksetusta myyntihinnasta ja maahantuonnin yhteydessä mahdollisesti määrättävistä veroista, jos maahantuotu määrä ylittää verovapaan maahantuonnin enimmäismäärän. Tapauksessa kuluttaja on vedonnut siihen, että hän on ostanut verovapaan tuonnin määrän ylittävän määrän alkoholijuomia, koska elinkeinonharjoittaja ei ole kertonut kuluttajalle verovapaan tuonnin määrän ylittyvän ja jos kuluttaja olisi tämän tiennyt, hän olisi jättänyt tuotteen ostamatta. Kuluttaja on erityisesti vedonnut siihen, että hänellä ei ollut tietoa Ahvenanmaalla pysähtyviä laivoja koskevasta poikkeuksesta maahantuontisäännöksiin, vaan kuluttaja on ollut käsityksessä, että Turku-Tukholma -risteilyyn sovelletaan unionin alueelta tuontiin kohdistuvia määräyksiä.

Maahantuontia koskevissa verosäännöksissä vastuu verosta asetetaan maahantuojalle eli tässä tapauksessa kuluttajalle. Esimerkiksi alkoholi- ja alkoholijuomaverosta annetun lain 5 §:n mukaan se, joka tuo Suomeen mukanaan omaa käyttöään varten alkoholijuomia enemmän kuin valmisteverotuslaissa (182/2010) säädetään verottomaksi, on velvollinen suorittamaan ylimenevältä osalta alkoholijuomaveroa sen mukaan kuin tässä laissa säädetään. Alkoholijuomaveron lisäksi myös Suomen arvonlisävero tulee maksettavaksi arvonlisäverolaissa määritetyn verovapaan määrän ylittyessä. Ahvenanmaa katsotaan niin kutsutuksi kolmanneksi alueeksi, johon eivät sovellu säännökset tuonnista unionin alueelta, vaan verovapaan tuonnin määriin sovelletaan vastaavia määriä kuin tuontiin muualta unionin ulkopuolelta. Koska Turku-Tukholma -risteily pysähtyy ennen maahantuloa Ahvenanmaalla, maahantuonnin katsotaan tapahtuvan unionin ulkopuolelta Ahvenanmaalta, eikä unionin jäsenvaltiosta Ruotsista. Verotusta koskevassa oikeuskäytännössä on vakiintuneesti katsottu, että tietämättömyys verolainsäädännön sisällöstä ei poista verovelvollisuutta. Lainsäädännön näkökulmasta verovastuu maahantulon yhteydessä määrätyistä veroista on yksiselitteisesti kuluttajalla.

Maahantuonnin verotusta koskevat säännökset voivat kuitenkin olla kuluttajalle vaikeaselkoisia ja hankalasti hahmotettavia. Laivaliikennettä harjoittavan elinkeinonharjoittajan täytyy tuntea maahantuontisäännökset ja niiden vaikutus myymiensä tuotteiden lopulliseen kokonaiskustannukseen kuluttajalle. Maahantulon yhteydessä määrättävillä veroilla voi olla vaikutusta kuluttajan ostopäätökseen, minkä vuoksi tieto siitä, että tuotteeseen voi kohdistua vero- tai tulliseuraamuksia maahantuotaessa, on sellainen tavaraan liittyvä ominaisuus, josta elinkeinonharjoittajan tulee kertoa kuluttajalle ennen ostopäätöksen tekemistä. Lautakunta katsoo, että elinkeinonharjoittajan tulee kehottaa kuluttajaa tutustumaan maahantuontia koskeviin rajoituksiin, sekä pitää selkeästi esillä ajankohtaista tietoa tuontirajoituksista ja siitä, mistä tietoa voi saada lisää. Elinkeinonharjoittajalle ei kuitenkaan voida asettaa velvollisuutta selvittää täsmällistä veroseuraamusten määrää jokaiselle kuluttajalle erikseen. Tax free -tuotteen kaupassa myöskään elinkeinonharjoittajalla ei voi myyntitilanteessa olla tietoa siitä, minkä määrän kuluttaja lopulta aikoo viedä maahan. Maahantuontia koskevat verot eivät määräydy ostetun, vaan maahantuotujen alkoholijuomien kokonaismäärän perusteella. Kuluttajan maahantuoma määrä voi muodostua useista ostotapahtumista sekä kuluttaja voi maahantuoda jonkun toisen henkilön ostamaa alkoholijuomaa.

Lautakunta katsoo näytetyksi, että elinkeinonharjoittaja on internetsivuillaan, hyteissä olevissa tuotekatalogeissa, sekä tax free -myymälän sisäänkäynnin luona olevilla suurilla kylteillä tarjonnut näkyvästi tietoa maahantuontia koskevista säännöksistä ja kuluttajalla on näin ollut mahdollisuus ottaa selvää häntä koskevat maahantuontimääräykset ennen ostopäätöksen tekemistä. Lautakunta katsoo edellä kuvatut elinkeinonharjoittajan toimet riittäviksi siitä riippumatta, että näyttämättä jää, onko tax free -myymälän myyjä kertonut ostohetkellä kertaostoksen määrän ylittävän maahantuontirajoitukset. Edellä esitetyin perustein lautakunta katsoo, että tuotteessa ei ole kuluttajansuojalain 5 luvun 12 §:n 4 momentissa tarkoitettua virhettä, joten lautakunta ei suosita hyvitystä maksettavaksi.

Asian ratkaisi yksinkertaisessa menettelyssä

Julkaistu 12.2.2021